Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Manyetik alan oluşturmak için ya da manyetik alanı kullanmak için bobin kullanılarak oluşturulan yapıdır. Daha basit bir tanımla yapay mıknatıs olarak tanımlanabilir. Bu mıknatısın kutupları kullanılarak manyetiklenen bir metali hareket ettirirsiniz. Kısaca elektrik enerjisiyle mekanik enerji elde etme yöntemlerinden biridir. Bir nevi elektrikli pistonda diyebiliriz.

Günlük hayatımızda kapı otomatlarında, printerlarda kağıt tutucularda kullanılırlar mazot pompalarında açma kapama iş makinalarında otomatik açma ve kapama, jeneratörü otomatik açma ve kapama gibi yerlerde kullanılır. Traktörlerin liftomatik sistemlerinde, arka kuyruk milinin otomatik itip çekmesinde kullanılır.

Yapısal olarak bir bobin, nuve ve dış gövdeden oluşur istenen şartlara göre çeşitli elektronik elemanlar eklenebilir. Kullanım yerine ve kullanım şekline göre birçok selenoid vardır. Selenoidlerde önemli olan itme-çekme kuvveti, tutma kuvveti, strok mesafesi, devrede kalma süresi ve kullanım sıklığıdır. Çoğu zaman kullanılacak yere göre özel tasarımlar yapıldığı için çok farklı yapılarda selenoidler mevcuttur.

Solenoidin en önemli özelikleri çekme kuvveti ve stroğudur. Yani bir kütleyi ne kadar mesafeye çekebildiği ve bu cisme uyguladığı kuvvettir. Şekilde herhangi bir solenoidin kuvvet strok değerlerini görüyoruz. Dikeydeki değerler solenoidin uyguladığı kuvveti (N) cinsinden gösteriyor. Yatayda ise strok değerleri var (mm) cinsinden.Görüldüğü gibi strok mesafesi artığında solenoidin uyguladığı kuvvet azalıyor.

Selenoid bir kütleyi çektikten sonra orda tutmaya çalışır burada ne kadar kütleyi tutabileceği önemlidir. Selenoidin max. Stroğunda cisme uygulayabildiği kuvvet diyebiliriz.

Selenoidin saniyede kaç tekrar çalışacağı üzerinde ne kadar süre amper kalacağı önemlidir. Üzerinde uzun süre amper kaldığında selenoid ısınır ve manyetik alan zayıflar.

Çalışacağı ortam sıcaklı solenodin çekme-tutma kuvvetini etkilediği için solenoid çeşidi ortam sıcaklığına göre seçilmelidir.

Kullanılacağı yerdeki sistemin durumuna göre amper ve voltaj belirlenmeli ya da mevcut voltaj ve güç söylenerek seçim yapılması daha sağlıklı bir çalışma sağlayacaktır.

Montaj yapılacağı yerin ölçüleri, kaplama renk kullanılacağı yer ebatları gibi değişken özelikleri vardır. Solenoidin her özeliği istenen şartlarda ayarlanabilir. İmalatı yapılırken istenen özeliklere göre ayarlanabilir. Eğer çok fazla solenoid kullanacaksanız birkaç numune ile test yapmanızı öneririm. Ya da sisteminizde ihtiyaç duyduğunuz kuvveti ve stroğu belirleyip buna yeter şartlarda seri üretilmiş ürünlere göre seçim yapmalısınız.